Dlaczego warto przeczytać książkę pt. “Przygody Emila ze Smalandii” Astrid Lindgren?

Dlaczego warto przeczytać książkę pt. “Przygody Emila ze Smalandii” Astrid Lindgren?

Tom pt. “Przygody Emila ze Smalandii” (https://www.taniaksiazka.pl/ksiazka/przygody-emila-ze-smalandii-astrid-lindgren) zawiera wszystkie opowieści o przygodach rezolutnego Emila od niezrównanej Astrid Lindgren. Łączą je klasyczne ilustracje w skali szarości autorstwa Björna Berga.

Kim jest tytułowy Emil?

Nie ma większego rozrabiaki niż Emil ze Smalandii. Choć wydaje się być aniołem, wciąż wpada na najdziwniejsze pomysły. Ten osobnik nawet zabrał swojego małego kuzyna na maszt. Mama i tata rwą sobie włosy z głowy. Co wyrośnie z takiego każdego łobuza? Emil, pomimo swojej niesforności i dodatkowo zamiłowania do płatania figli, jest z całą pewnością niezwykle inteligentnym chłopcem o wielkim sercu, który po prostu jest zainteresowany poznawaniem całego świata i to właśnie on w porównaniu do zawsze przemyślanych decyzji sprawia, że wpada w tarapaty. Często chcąc rozwiązać swój problem, dostaje dużo więcej kłopotów. Nie ma się co zastanawiać, praktyka czyni mistrza, a i sam Emil ma na swoim koncie ponad kilkaset przygód. Czasami wykonuje ich kilka dziennie i jak sam twierdzi, nigdy nie ma świadomości, czy to co robi, to na pewno są psikusy, dowiaduje się o tym dopiero po fakcie. Pięciolatka można z pewnością określić mianem małego rozrabiaki, ale nie będzie to negatywny przykład dla młodego czytelnika.

Czego ta książka może nauczyć nasze dzieci?


Książka uczy i pokazuje, że czasami dobre chęci są niewystarczające i źle się kończą. Ponadto, nie ma tu po prostu prawie najlepszego świata, który zazwyczaj jest w bajkach dla dzieci, tutaj świat jest pokazany tak jak jest w rzeczywistości, nie ma sztuczności ścigania, ludzie piją, biją się, przeklinają. Niemniej jednak autor robi to w ten subtelny sposób, że jest to po prostu obszar zwykłej szarej codzienności mieszkańców Smalandii, którą Emil urozmaica swoimi szalonymi pomysłami.

Dlaczego warto sięgnąć po tą książkę?

Czas na jego przygody po tak dość długim czasie, a w takiej formie, stanie się czymś wspaniałym i choć publikacja specjalizuje się w młodych czytelnikach, to ci starsi naprawdę powrócą do:

  • czasów dzieciństwa,
  • czystości,
  • beztroskiego życia,
  • dziecięcej elastyczności.

Przygody Emila wywołają uśmiech na twarzy nie tylko najmłodszych czytelników. “Przygody Emila ze Smalandii” jest uważana za jedną z naszych ulubionych książek z dzieciństwa. I może Emil nie będzie tak znany jak Pipi, dlatego warto zapewnić, że ten psotnik zawsze będzie nas rozśmieszał i skradnie serca każdego czytelnika.